Ti se nalaziš ovde: Početna stranica » Kortizol – kako smanjiti visok nivo kortizola prirodnim putem

Kortizol – kako smanjiti visok nivo kortizola prirodnim putem

kortizol-kako-smanjiti-kortizol-i-stres

Kortizol – simptomi povišenog kortizola

Stres je reakcija na spoljne podražaje (stresore). Može biti uzrokovan kako psihički, tako i fizički. Kada telo oseti stres, luči kortizol. Ovaj hormon stresa proizvodi se u kori nadbubrežne žlezde. On osigurava da se drugi procesi u telu uspore, dok se istovremeno povećava nivo glukoze. Na taj način postoji dovoljno energije da se nosi sa stresnom situacijom.

Simptomi visokog kortizola

Simptomi visokog kortizola mogu ukazivati na ozbiljan disbalans hormona u organizmu. Evo spiska simptoma visokog kortizola, kako poznatih, tako i manje poznatih simptoma, a koji su svakako vredni pažnje.

  • Teškoće sa spavanjem (problemi sa uspavljivanjem, buđenjem tokom noći ili nemogućnošću postizanja dubokog sna),
  • Povećana telesna težina (posebno u području stomaka),
  • Povećana maljavost kod žena (posebno na licu),
  • Problemi s kožom (Akne, suva koža, iznenadni osipi, sporo zaceljivanja rana)
  • Nedostatak progresa uprkos treningu (visok kortizol može ometati izgradnju mišićne mase i smanjiti rezultate treninga),
  • Narušeno zdravlje kostiju (Produžena izloženost visokim nivoima kortizola može uticati na smanjenje gustine kostiju i povećati rizik od osteoporoze),
  • Neredovne menstruacije,
  • Povišen krvni pritisak,
  • Povećana osetljivost na infekcije (Slabljenje imunološkog sistema),
  • Smanjen libido (Gubitak interesa za seksualne aktivnosti ili smanjenje seksualne želje),
  • Tanka kosa (Gubitak kose ili stanjivanje kose),
  • Neodlučnost (Visok kortizol može utica na kognitivne funkcije, uključujući sposobnost donošenja odluka i jasno razmišljanje),
  • Cherry Angiomas (Male crvene tačkice na koži, poznate kao cherry angiomas, mogu se pojaviti kao posledica visokog kortizola),
  • Ucestalo igranje kapka (Nevoljno trzanje kapka može biti posledica nedostatka magnezijuma , ali i reakcija na stres i povišen kortizol),
  • Naduti kapci
  • Problemi s probavom (učestali gastrointestinalni problemi poput nadutosti, probavnih smetnji i nadražene crevne bolesti),
  • Hronični umor i iscrpljenost (Osećaj stalnog umora i nedostatka energije uprkos dovoljnom odmoru),
  • Anksioznost i Depresija ( uopšte loše emocionalno zdravlje),
  • Povećana Potreba za Kofeinom (visok kortizol može uzrokovati osećaj umora i pospanosti, što može rezultirati povećanom potrebom za kofeinom kako bi se održala budnost).

Grizenje unutrašnjosti usne duplje, skripanje zubima, bol u vilici, suvoća usta i neobičan miris znoja takodje mogu biti znaci visokog nivoa stresa, ali ne nužno direktnih znakova visokog kortizola. Ovi simptomi su često povezani sa anksioznošću i stresom, a stres može dovesti do povećanja proizvodnje kortizola. Međutim, da bi se tačno potvrdilo da su ovi simptomi posledica visokog kortizola, potrebno je uraditi odgovarajuće medicinske testove kako bi se izmerili nivoi kortizola u organizmu. U svakom slučaju, ako primetite ove simptome i smatrate da vaš stres može biti uzrokovan hormonalnim disbalansom, važno je da se posavetujete sa lekarom radi dalje evaluacije i lečenja.

Zasto je koristan kortizol?

Povećan kortizol može biti korisan na kratki rok. Međutim, za ljude koji pate od hroničnog stresa, dugoročno povišen nivo kortizola može imati brojne psihičke i fizičke posledice. Stres se odnosi na sve napore ili zahteve koji mogu dovesti do reakcije na stres kod ljudi. Ako stres stalno traje, to može imati negativan uticaj na zdravlje. Ne dozvolite da situacija dođe do tog nivoa. Da telo u određenim situacijama reaguje na stres je sasvim prirodno i ne mora izazvati zabrinutost.

U pogledu evolucione istorije, reakcija na stres je pomogla čoveku, posebno u akutnim opasnostima, u preživljavanju. Jer ona aktivira telo i obezbeđuje što više energije da bi bilo spremno za borbu ili bekstvo. Zbog ove reakcije, našim precima bilo je moguće da brzo reaguju kada su se suočili sa divljim životinjama – ili kroz borbu ili bežanju.

Međutim, današnje situacije koje izazivaju stres retko rezultiraju fizičkom aktivnošću. Zbog toga stres koji traje ili se stalno ponavlja može negativno uticati na zdravlje.

Prirodni lek za nesanicu, anksioznost i stres – Passiflora incarnata

Kako smanjiti kortizol?

Da bi se izbegle zdravstvene posledice stalnog stresa, važno je obratiti pažnju na faze opuštanja. Obe komponente trebaju biti u ravnoteži. Takođe pomaže poboljšanje individualne kompetencije za upravljanje stresom – dakle, sposobnosti da se nosite sa stresom – kako bi se postiglo:

  • bolje prepoznavanje faktora stresa,
  • njihovo smanjenje,
  • umirenje sopstvene reakcije na stres
  • postizanje osećaja da ste stvarno pod kontrolom.

U slučaju da se simptomi stalnog stresa pojave, važno je obratiti se lekaru. Jer hronični stres može dovesti do brojnih zdravstvenih problema poput srčanih problema, poremećaja spavanja i mentalnih oboljenja poput depresije ili anksioznosti.

Vise o metodama smanjenja stresa procitajte ovde:

Stres kao životni stil – samo oni koji su pod stresom su bitni i zaslužuju priznanje?

Kako se meri kortizol?

Kortizol se obično meri putem krvnih testova, koji se najčešće izvode ujutro jer su tada nivoi kortizola obično najviši. Ovi testovi se mogu obaviti u laboratoriji ili bolnici.

Postoje i testovi pljuvačke koji se mogu koristiti za merenje nivoa kortizola tokom dužeg vremenskog perioda, obično tokom 24 sata, pružajući uvid u dnevne varijacije nivoa kortizola.

Takođe, postoji i test urina za merenje kortizola, koji se obično uzima tokom 24 sata kako bi se dobio uvid u ukupnu proizvodnju kortizola u organizmu tokom tog perioda.

Sve ove metode merenja kortizola omogućavaju lekarima da procene nivoe ovog hormona u telu i identifikuju eventualne poremećaje ili disbalanse.

Brojsova dijeta: Najpoznatija terapija za lečenje raka

Ostavite odgovor